Programlama Diline Göre Web Sitesi Çeşitleri

İnternette gezinirken sitelere baktığımızda çoğunlukla web sitelerinin birbirini andırdığını görürürüz. Ama bu buz dağının sadece görünen kısmıdır. Arkaplanda web siteleri bir çok türe ve çeşite sahiptir. Bu yazımızda web sitelerinin programlama dillerine göre çeşitlerine bakacağız.

Programlama diline göre web siteleri iki türe ayrılır. Statik web siteleri ve dinamik web siteleri. Şimdi bu terimleri yakından inceleyelim.

1. Statik Web Sitesi
Bir veri tabanı kullanmadan hazırlanmış, HTML(Hypertext Markup Language) metin işaretleme dili kullanılarak hazırlanmış web sitelerinin tümü statik web siesi olarak geçer. Statik web sitelerinde siteyi yönetebileceğiniz bir yönetim paneli yoktur. Bu yüzden sık sık güncellenen web siteleri için uygun bir yapı değildir. Tasarımcılar genellikle hiç güncellenmeyecek yada çok nadir güncellenecek web sitelerinde bu yöntemi kullanırlar.

Statik web sitelerinin en büyük avantajı güvenliktir. HTML yapısı gereği bir programlama dili değil, bir metin işaretleme dilidir. Bu yüzden sadece HTML kullanılarak yapılan statik web siteleri hacklenemez.

Statik web sitelerinin en büyük dezavantajı ise bir yönetim panelinin olmamasıdır. Bu yüzden sitede en ufak bir güncelleme için bile kod yazılması gerekir.

2. Dinamik web sitesi
Bir veri tabanı kullanılarak hazırlanmış, içerğini(metin, resim, ses vb.) bu veri tabanından çekip siteye yerleştiren sitelere dinamik web sitesi denir. Dinamik web sitelerinin neredeyse tamamında bir yönetim paneli bulunur. Bu sayede statik web sitelerinin aksine hiç kod yazmadan rahatlıkla web sitenizi güncelleyebilirsiniz. Dinamik web sitelerinin yapımında ASP(Active Server Pages), PHP(Hypertext Preprocessor) gibi programlama dilleri kullanılır.

Dinamik web sitelerinin en büyük avantajı, çoğunlukla bir yönetim panellerine sahip olduklarından, her hangi bir kod bilgisi gerektirmeden siteyi rahatça güncelleyebilmenizdir.

Dinamik web sitelerinin iki büyük dezavantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki zaman. Dinamik web sitelerinde statik web sitelerine göre kodlanacak onlarca hatta yüzlerce şey vardır. Bu yüzden dinamik bir web sitesinin yapım süreci statik bir web sitesine göre 3-4 kat daha fazladır. İkinci büyük dezavantajıysa güvenlik. Dinamik web siteleri tüm içeriğini veri tabanından çektiği için yazdığınız kodlar her daim veri tabanı ile iletişim halindedir. Eğer yazdığınız kodlarda en ufak bir açık bırakırsanız, kötü amaçlı kişiler bu açıklar sayesinde web sitenize rahatlıkla sızabilir ve web sitenizi ele geçirir.

Netafor Tasarım olarak biz müşterilerimizden aksi yönde bir talep gelmediği sürece tüm web sitelerimizi dinamik olarak yapıyoruz. Bu sayede biz yada müşterilerimiz site yayına girdikten sonra istedikleri zaman siteyi hiç kod yazmadan güncelleyebiliyoruz.