Bir web sitesini ortalama ne kadar sürede teslim ediyorsunuz?

Müşterilerimizin taleplerine göre web sitesinin yapımının ne kadar süreceği değişkenlik göstermektedir. Bizim standart bir web sitesini ortalama teslim etme süremiz bir haftadır.

Web sitesinin mobil versiyonunu yapıyor musunuz?

Yaptığımız tüm web sitelerini standart olarak mobil uyumlu yapıyoruz.

Yaptığınız web sitelerinde hazır bir altyapı mı kullanıyorsunuz?

Müşterilerimizden aksi yönde bir talep gelmediği sürece yaptığımız tüm web sitelerinde WordPress altyapısını kullanmaktayız. Tüm dünyadaki internet sitelerinin %30’dan fazlası WordPress altyapısını kullanmakta. WordPress’in hazır altyapılar arasında dünya genelindeki pazar payı ise %60’ın üzerindedir. Özel olarak yapılan altyapılar hem zaman hem de maaliyet açısından ciddi bir yük bindirdiği gibi beraberinde büyük güvenlik tehlikeleri barındırır. WordPress zaman ve maaliyet açısından büyük tasarruf sağladığı gibi dünya genelinde yüzlerce programcının üstünde çalıştığı bir altyapı olduğu için oldukça güvenli bir sisteme sahiptir.

Yaptığınız web sitelerine SEO çalışması yapıyor musunuz?

Yaptığımız tüm web sitelerine standart olarak başlangıçta yapılması gereken tüm SEO ayarlamalarını yapıyoruz. Site yayına girdikten sonra da SEO çalışmalarını yürütmemizi isteyen müşterilerimiz reklam yönetim sistemimize abone olarak sitelerinin yönetimini bize devrediyorlar ve gerekli tüm çalışmaları biz yapıyoruz.

Hosting ve Domain servisi veriyor musunuz?

Domain konusunda bu alanda dünyanın en büyük firmalarından olan GoDaddy firmasıyla çalışıyoruz. Eğer müşterilerimiz henüz domain almamışsa domainlerini GoDaddy üzerinden alıyoruz. Hosting konusunda da yine dünyanın en iyi hosting firmalarından birisi olan Cloudways firmasıyla çalışıyoruz. Sunucularımız da dünyaca ünlü DigitalOcean firmasına ait.

Neden Türkiye'den bir Hosting firmasıyla çalışmıyorsunuz?

Daha önce dediğimiz gibi 10 yıldan fazla bir süredir sektörün içindeyiz ve bu süreç içinde Türkiye’den onlarca hosting firmasıyla çalıştık. Öncelikli problemimiz sunucu performanslarıyla ilgiliydi. Birçoğunun sunucusu Türkiye’de olmasına rağmen bu sunuculara kurduğumuz web sitelerinin açılış süreleri beklediğimizin çok üzerindeydi. Bunun dışında birçok problemle de uğraşmak zorunda kalıyorduk. Bazen 5 dakikada çözülecek bir problemin halledilmesi günler alıyordu. Kimisi belirttiği hizmetin yarısını bile vermiyordu. Bunun gibi pek çok problemi göz önüne alarak ve müşterilerimizi hiçbir zaman mağdur durumda bırakmamak için yurt dışından işini düzgün yapan bir firmayla çalışmaya başladık. Uzun araştırmalar sonucunda da Cloudways ile çalışmaya karar verdik. Cloudways üzerinden açtığımız DigitalOcean sunucularına yüklediğimiz web sitelerinin açılış süreleri beklentilerimizin çok altındaydı. Verdikleri 7×24 canlı destek sayesinde dilediğimiz zaman iletişime geçebiliyoruz. En büyük problemi bile maksimum 10 dakikada çözüme kavuşturuyorlar. Tüm bunların yanında sunucularımızdaki tüm web sitelerinin günlük yedeğini alıyorlar ve sitelere herhangi bir saldırı olursa, biz bilgisayar başında olmasak bile kendileri hemen duruma müdahele ediyor. Çalıştığımız her firmada, kullandığımız her yazılımda ve donanımda tek bir önceliğimiz var. O da siz müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilmek.

Grafik Tasarımı ne kadar sürüyor?

Grafik Tasarım çok geniş bir yelpaze olduğu için süre de talep edilen ürün ve hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Talebe göre 2 saat içinde teslim ettiğimiz işlerin yanında 1 ayda teslim ettiğimiz işler de var.

Grafik Tasarım konusunda hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Grafik Tasarım konusunda müşterilerimizin ihtiyacı olduğu her şeyin tasarımını yapıyoruz. logodan kartvizite, katalogtan tabelaya kadar müşterimizin ihtiyacı olan her şeyi tasarlıyoruz.

Baskı hizmeti veriyor musunuz?

Anlaşmalı olduğumuz firmalar aracılığıyla baskı hizmeti vermekteyiz.

Logoları vektörel formatta mı yapıyorsunuz?

Müşterilerimizden aksi yönde bir talep gelmedikçe tüm logolarımızı vektörel formatta yapıyoruz. Sadece logoyla da sınırlı değil. Kartvizitten broşüre, kataloğa, dergiye kadar her türlü basılı ürünün tasarımını da aksi yönde bir talep gelmedikçe vektörel formatta yapıyoruz.

Kurumsal Kimlik hizmetine neler dahil?

Sanılanın aksine kurumsal kimlik sadece logo, antetli kağıt, bloknot, dosya ve klasör gibi basılı materyallerden oluşmaz. Kurumsal kimliğin tüm bunların yanında “Kurumsal Kimlik Klavuzu” isimli dökümanının da olması gerekir. Kurumsal Kimlik Klavuzu, şirket logonuzun hangi şartlar altında nasıl kullanılması gerektiğini belirten bir dökümandır. Yaptığımız tüm kurumsal kimlik çalışmalarında talep edilen basılı materyallerin dışında kurumsal kimlik klavuzunu da hazırlıyoruz.

Kurumsal Kimlik ürünlerinin sadece tasarımını mı yapıyorsunuz?

Tüm tasarımların anlaşmalı olduğumuz firmalar aracılığıyla basılmasını sağlıyoruz. Basım sonrası baskı kontrolü için ürünlerin önce bize gönderilmesini sağlıyoruz. Eğer baskıda herhangi bir problem yoksa ürünleri size elden yada kargo yoluyla teslim ediyoruz.

Web sitelerinin arama motorlarında(Google, Bing, Yahoo vs.) üst sıralarda gözükmesi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için bilinen iki yöntem vardır. Birincisi arama motoru firmalarına reklam vermek. Bu sayede web siteniz belirttiğiniz anahtar kelimelerle arama yapıldığında üst sıralarda çıkar ama bu yöntem hem maaliyetli hem de reklamları kestiğiniz anda siteniz yeniden aşağılarda gözükmeye başlar. İkinci yöntem, bizim organik reklam dediğimiz yöntem. Bu yöntemde müşteriden web sitesinin yönetimini devralıyoruz ve siteyi belirlediğimiz takvime göre planlı bir şekilde güncelliyoruz. Sitenizde içerikler, resimler ve seo açısından uygun makaleler paylaşıyoruz. Bu yöntemde site ilk yönteme göre biraz daha yavaş üst sıralara çıkıyor ama üst sıralara çıktığınızda bir daha kolay kolay aşağı inmiyorsunuz. En büyük avantajı da maliyeti ilk yönteme göre oldukça düşük.

Sosyal medyada ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Yine müşterilerimiz talep ederse sosyal medya hesaplarının yönetimini devralıyoruz. Size sosyal medyada kullanmanız için şablonlar oluşturuyor ve belirlediğimiz takvime göre planlı paylaşımlar yapıyoruz. Takip ettiğiniz kişileri ve takipçilerinizi inceliyoruz. Sosyal medya üzerinden gelen mesajları size iletiyor ve cevabınızı yine mesaj sahibine iletiyoruz. Bunun yanında paylaşımların beğeni sayılarını ve yapılan yorumları inceleyerek nasıl bir yol izleyeceğimizle ilgili kararlar alıyor ve bunları hızlı bir şekilde uygulamaya koyuyoruz.

Hangi sosyal medya platformlarında faaliyet gösteriyorsunuz?

Şu an için Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve linkedin’de faaliyet gösteriyoruz.

Müşterilerden talep gelirse takipçi satın alıyor musunuz?

Kesinlikle hayır. Takipçi satın almanın sosyal medya hesaplarınıza en ufak bir faydası yoktur. Bu konuda müşterilerimizden talep gelse dahi kesinlikle böyle bir şey yapmıyoruz.

Ne tarz çekimler yapıyorsunuz?

Ürün çekimlerinden, iç ve dış mekan çekimlerine, katalog çekimlerine kadar dilediğiniz her türde çekim yapıyoruz.

Tanıtım klibi hazırlıyor musunuz?

Evet. Talep geldiği takdirde çektiğimiz videolardan tanıtım klibi hazırlıyoruz.

Fotoğraf ve Videoları rötuşluyor musunuz?

Öncelikle çektiğimiz tüm fotoğraf ve videoları tek tek inceliyoruz. Kullanmaya karar verdiğimiz ve ileri dönemde kullanmayı planladığımız tüm fotoğraf ve videoları rötuşlanmaya ihtiyacı varsa rötuşluyoruz. Tabii burada rötuşlamaktan kastımız ışığın tonu, beyaz dengesi, kontrast gibi ayarlamalar. “Yandaki binayı silelim” tarzı tüketiciyi kandıracak tarzda rötuşlamalar yapmıyoruz.

Çekim sonrası fotoğraf ve videoların ham hallerini müşteriye teslim ediyor musunuz?

Ürünü teslim ettikten sonra müşteriye ayrı bir medyada(usb, cd vs.) tüm fotoğraf ve videoların ham hallerini teslim ediyoruz.

Ödeme işlemi nasıl oluyor?

Yaptığımız görüşmeler sonucu sizle anlaştıktan sonra öncelikle iki tarafın da haklarını korumak adına bir sözleşme imzalıyoruz. Sözleşmeler imzalandıktan sonra işe başlamak için sizden anlaştığımız ücretin %50’ini alıyoruz. İşi teslim ederken de kalan %50’yi alıyoruz.

Reklam ve sosyal medya yönetiminde ödeme işlemi nasıl oluyor?

Reklam ve sosyal medya yönetiminde aylık abonelik sistemini kullanıyoruz.

Ödeme seçenekleriniz neler? Kredi kartıyla ödeme yapabiliyor muyuz?

Şu an için sadece havale/eft seçeneğimiz mevcuttur. Yakında kredi kartı seçeneğini de ekleyeceğiz.

Netafor'un anlamı ne? 🙂

Netafor’un bir anlamı yok. “Metafor” kelimesini çok sevdiğimden ondan türettiğim bir isim. Hem internet’in net’ini kapsıyor hem de Metafor kelimesini anımsatıyor. Hatta oldukça fazla anımsattığından Google ile bu konuda problemler yaşıyoruz 🙂 – Rafet

Logodaki sembolün anlamı ne?

Bu soruya da ben cevap vereceğim 😀 (Rafet). Logodaki sembolün en azından 10-12 yıllık bir geçmişi var. Sektörde ilk çalışmaya başladığım zamanlar serbest zamanlı olarak kendi adımla çalışıyordum. O sıralarda yaratıcılığına ve yeteneğine güvendiğim çocukluk arkadaşımdan (Nuri) benim adımdan esinlenerek bir logo tasarlamasını istedim. Dikkatli bakarsanız sembolün içinde gizlenmiş R ve G harflerini göreceksiniz. Sembol o kadar hoşuma gitti ki o zamandan beri yaptığım her işte bu sembolü kullanıyorum.

Hakkımızda bölümünde kalabalık bir ekip olarak görünmenize rağmen ofiste neden sadece 2 kişi bulunuyor?

Netafor’u kurarken öncelikli amacımız en küçüğünden en büyüğüne her işte müşterilerimize en iyi hizmeti vermekti. Asıl isteğimiz kalabalık bir ofis ortamıydı ama bulunduğumuz konum(Bergama/İZMİR) bu konuda bize bazı sıkıntılar yarattı. Ya yeteneğini beğendiğimiz kişiler bulunduğumuz konuma taşınmak istemedi yada gelmeyi isteyenlerin yeteneği bizi tatmin etmedi. Bu yüzden farklı bir çözüm bulmak zorunda kaldık. Ekibimiz kendi alanında yıllardır çalışan yetenekli insanlardan oluşuyor. Yaptığımız işin avantajlarından birisi de internet üstünden çalışmaya müsait olması. Bir iş aldığımızda ekip olarak internet üstünden görüşüp gerekli planlamayı yapıyoruz. Sonrasında herkes yapması gerekeni en iyi şekilde yapıp tasarladıkları ürünleri şirket sunucumuza aktarıyorlar. Son olarak yapılan tasarımları bir araya getirip müşterilerimize siparişlerini teslim ediyoruz. Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Ekibimizde olup o listede gözükmeyen daha bir çok ekip arkadaşımız var.

Yurt dışında faaliyet gösteriyor musunuz?

Şu an için İngiltere’de faaliyet göstermeye başlamak üzereyiz. Gerekli anlaşmaları yaptık. Yakında duyurusunu yapacağız. Almanya’da faaliyet göstermek için şu an görüşmelerimiz devam ediyor. Yakında o da sonuca bağlanacaktır diye tahmin ediyoruz. Ayrıca Hollanda ile ilgili de bazı planlarımız var. Teknik olarak tüm dünyada faaliyet gösterecek bir sisteme sahibiz. Bu saydığımız ülkeler bir yetkilimizin bulunduğu ülkeler. Bu ülkelere her geçen gün bir yenisi daha eklenecek.

Üstünde çalıştığınız başka projeler var mı?

Bir süredir 3 boyutlu yazıcılarla ilgili çalışmalar yapmaktayız. Her şey planlandığı gibi giderse 2021 başında bu konuda duyurularımızı yapacağız. Ayrıca oyun ve uygulama geliştirme konularında uzun zamandır çalışmalar yürütüyoruz. 2020’nin Eylül ayında uygulama geliştirmeyle ilgili, 2020’nin Kasım yada Aralık ayında da oyun geliştirmeyle ilgili duyurularımızı yapacağız.