Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Ettiğimiz Unsurlar

Web sitesi tasarlarken dikkat edilecek birçok unsur vardır. Bu unsurlar ve öncelikleri kişiden kişiye yada firmadan firmaya değişiklik gösterir. Her kişi yada kurum kendi belirlediği unsurlarına göre tasarımlarını hayata geçirir. Netafor Tasarım olarak bizim web sitesi tasarlarken dikkat ettiğimiz 6 önemli unsur var. Bu unsurları sıralayacak olursak:

1. İçerik
Tasarımı kötü olan bir web sitesi bir nebze de olsa düşünülebilir ama içeriği kötü olan bir web sitesi asla düşünülemez. Sonuçta insanlar web sitenize çoğunlukla sizin hakkınızda bilgi almak için giriyorlar. Netafor Tasarım olarak içeriği oluşturmadan önce sizden gerekli bilgi ve dökümanları temin ediyoruz. Sizden temin ettiğimiz materyalleri inceledikten sonra metin yazarımızla bir toplantı yapıp içeriğin planlamasını yapıyoruz. Yaptığımız planlama sonrasında metin yazarımız sizin için en uygun içeriği üretiyor.

2. Tasarım
Bir tasarımın sadece güzel görünmesi onu iyi bir tasarım yapmaz. Tasarım aynı zamanda anlaşılabilir ve kullanıcı dostu olmalıdır. Tasarıma başlamadan önce sizinle bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda sizin beklentilerinizi, beğendiğiniz tasarım örneklerini ve sitede kullanılacak ana renkleri belirliyoruz. Toplantı sonrası taslak çalışmalarla işe koyuluyoruz. Size sunduğumuz taslaklardan herhangi birini beğendiğinizde nihai tasarımı oluşturmaya başlıyoruz. Tasarımı oluştururken de belli periyotlarla ortaya çıkan ürünü size gösteriyor, varsa istediğiniz değişiklikleri yapıyoruz.

3. Arayüz
Arayüz tasarımında önceliklerimiz arayüzün kullanıcı dostu ve anlaşılır olması. Kullanıcı istediği içeriğe çok hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeli. Eğer kullanıcı kötü bir arayüz yüzünden istediği bilgiye kolay bir şekilde ulaşamazsa, bu zamanla sitenizde ziyaretçi kaybına sebep olur. Bu yüzden web sitenize arayüz tasarımı yaparken birçok örnek tasarlıyor ve yeni trendleri takip ediyoruz. Elde ettiğimiz veriler eşliğinde web sitenize en uygun arayüzü tasarlıyoruz.

4. Mobil Uyumluluk (Responsive)
2019 rakamlarına baktığımızda dünya nüfusunun (7.67 Milyar) %67’si (5.11 Milyar) internete mobil cihazlardan girmeyi tercih ediyor. Bu rakamlara bakıldığında bir web sitesinin mobil uyumlu (responsive) olmaması kesinlikle düşünülmez. Bu yüzden Netafor Tasarım olarak yaptığımız tüm web siteleri standart olarak mobil uyumludur.

5. Renk Uyumu
Renk uyumu, hem sitenin görsel olarak iyi görünmesi hem de sitenin gözü yormaması için web tasarımda çok önemli bir unsurdur. Çoğunlukla bütünlük sağlanması için logodaki renkler kullanılır ve 3 renkten daha fazlası kullanılmamaya çalışılır.

6. Hatasız Kod
Programcılıkta “Hatasız Kod Olmaz” diye bir tabir vardır. Gerçekten de en basitinden en karmaşığına yazılan her kod bloğunda hata mutlaka vardır. Netafor Tasarım olarak bunun bilincindeyiz ve yazdığımız ilk satır koddan siteyi teslim edeceğimiz ana kadar yaptığımız web sitelerinin kodlarını defalarca kontrol edip hataları temizliyoruz.

Elbette web sitesi tasarlarken bu altı madde dışında dikkat ettiğimiz daha birçok unsur daha var ama bu altı madde bizim için en önemli unsurlar. Yaptığımız her tasarımda tek bir amacımız. O da size en iyi hizmeti sunabilmek.