Web Sitesinin Müşteriler Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırmaların sonucunda internet kullanımı dünyada büyük bir artış göstermeye başladıktan hemen sonra dünya artık küresel bir pazar haline dönüşmüştür. Dünyanın her yerinden üreticiler bu küresel pazarda faaliyet göstermeye başlamıştır. Yani internet pazarlama ve şirketlerin kendilerini tanıtmaları açısından önemli bir ortam haline dönüşmüştür. Bunun sonucunda firmalar potansiyel müşterilerinin zihninde yer alabilmek için çarpıcı ve akılda kalıcı web tasarımları ile potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmeyi amaçlamaktadır.

Günümüz dünyasında neredeyse bütün sektörler internet ortamını kullanıp kar olanaklarını arttırma yönünde adımlar atmaktadır. Sanal ortamda firmaların aktif olarak faaliyet göstermesini sağlayan olanaklar, şirketin kurum kimliği ve imajı hakkında hedef kitleye bilgi akışı sağlaması açısından da yararlıdır. Firmalar oluşturdukları web siteleri yoluyla başarılı bir kimliğe sahip olabilmeleri tüketiciye dönük basit ve hızlı erişime sahip olmalarına bağlıdır. Bunun yanı sıra firmalar hedef müşterileri web sitelerinde sıkmadan ve kolaylıkla tutabilmelidirler. Hedef müşteri aradığı bir butonu rahatlıkla site içerisinde bulabilmelidir. Müşteri tarafından web sitesinin beğenilmesi firmaya karşı duygusal bir bağ oluşturmanın temeli olarak nitelendirilebilir. Hedef müşteri web sayfasında rahatlıkla aradığı sonuca ulaşabildiği zaman tercih edilebilirlik sıralamasında firma müşteri için ilk sırada yer almaktadır. Bununla birlikte site tasarımı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Renk seçimi, logo tasarımı, yazı stili ve boyutu gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir. Bu tür kriterlere dikkat edilmesi durumunda müşteri site içerisinde yorulmadan ve sıkılmadan gezinebilmelidir. Site içerisindeki ikonların anlaşılır ve düzgün çalışması da bir o kadar önemlidir. Firmanın diğer sosyal medya hesaplarının web sitesiyle bağlantılı olması müşterinin zihninde firmanın kurumsal bir kimlikte olduğu mesajını vermektedir. Bu sayede müşteri, firmanın sosyal medya hesaplarını inceleyip takipçi sayısı ve yorumlar gibi kriterleri göz önünde tutarak firmaya güven duymaya başlar.

Bu bağlamla biz Netafor Tasarım olarak firmaların dijital pazarda yer alabilmeleri için firmalara özel özgün tasarımlar yapmaktayız. Firmaların hedef müşterileri kitlesini belirleyip, firmalara kazanç sağlayabilecekleri web siteleri tasarlıyoruz.